[Naar de inhoud]
  • Programma
  • Informatie
  • Stories
  • Contact
  • English

Het Toneelhuis

Grensgeval

Het Toneelhuis

Grensgeval

  • Vrijdag 19 mei 2017
  • start programma
  • (Tijden zijn indicatief en kunnen wijzigen)
  • Friday 19 may 2017
  • start of event
  • (Times are subject to change)

Profetische tekst over cynisme en latent racisme in Europa

Profetische tekst over cynisme en latent racisme in Europa
Guy Cassiers regisseert Grensgeval naar ‘Die Schutzbefohlenen’ van Nobelprijswinnares Elfriede Jelinek. Zij heeft haar oor te luisteren gelegd bij de verwarring die in Europa heerst over de komst van de vluchtelingen. Tegenover de woordenstroom van Jelinek, plaats Guy Cassiers in zijn enscenering niet alleen beelden, maar ook de fysieke aanwezigheid van dansers. Op hun manier beelden de lichamen van de dansers de moeizame tocht en de hopeloze situatie van de asielzoekers uit.

Inleiding om 19.15

Inleiding om 19.15

Voorafgaand aan deze voorstelling is er een inleiding om 19.15 uur door Luuk Verpaalen met Guy Cassiers. Deuren gaan om 19.00 uur open. Kaarten à € 2,50 kunt u meebestellen bij uw bestelling of apart via deze link. De inleiding maakt vanaf dit seizoen deel uit van De Arts Academy.

Extra informatie

Extra informatie

Deze voorstelling maakt onderdeel uit van de Internationale Selectie: voorstellingen van internationaal befaamde theater- en dansmakers waarmee u zich in een andere wereld waant. Kijk hier voor alle voorstellingen uit de Internationale Selectie.

In 2013, twee jaar voor de vluchtelingencrisis in alle hevigheid losbarstte, schreef Elfriede Jelinek ‘Die Schutzbefohlenen’, waarin ze genadeloos het cynisme en latente racisme in de Europese politiek blootlegt. ‘Grensgeval’ is meer dan profetisch te noemen: alle beelden die intussen op ons netvlies gebrand staan, van aangespoelde kinderlijkjes tot lugubere koelwagens, brengt ze haarscherp tot leven. In het grootste deel van de tekst zijn de vluchtelingen aan het woord, maar dat perspectief verschuift soms ook naar dat van de bange blanke Europeaan.

Guy Cassiers gaat aan de slag met Jelineks aanklacht, als onderdeel van een tweeluik over de migratieproblematiek. Tegenover de agressie en de verbale woede van Grensgeval plaatst hij in seizoen 2017‐2018 het poëtisch‐ingetogen en aangrijpende Het kleine meisje van meneer Linh, naar de gelijknamige roman van Philippe Claudel.

“Regisseur Cassiers komt in Grensgeval tot een schilderachtige, haast zintuiglijke abstractie, die de complexe thematiek goed invoelbaar maakt. De tekst is gedicht, gebed, aanklacht en klaagzang; soms verrassend raak… Een tijdloos, universeel kunstwerk.”

★★★★ de Volkskrant

“Teksten die naar het hart gaan, maar die door de esthetische aanpak op afstand blijven. Emotioneel én rationeel. Tot tranen toe word je niet bewogen, maar het geheel zet wel aan tot reflectie. Een mooie, én rake productie.”

★★★★ Theaterkrant

“Guy Cassiers zet tanden in Elfriede Jelinek. De vluchtelingencrisis in dans en beweging. Een moedige voorstelling”

★★★★ De Morgen

“Dit personageloos stuk siddert en dobbert, grijpt vast en toont bovenal om hoeveel meer mensen het gaat dan die ene aangespoelde kleuter.”

★★★★ Het Nieuwsblad

“Absoluut de moeite om te gaan kijken: de voorstelling is een stille schets van een stand van zaken vandaag. Eentje waar je droevig van wordt en die je meeneemt naar huis.”

Gesproken recensie, beluister de hele recensie hier.

Klara.be

“Ook al brengen de acteurs het er geweldig van af … het is de choreografie van Maud Le Pladec die de impact van al hun woorden handen en voeten geeft. De dansers slaan hun vuisten in de lucht, rammelend aan denkbeeldige poorten. Even later playbacken ze de teksten van de acteurs mee, wat een krachtig beeld oplevert van de mens die zich liever niet hardop wil uitspreken.”

★★★ Trouw

Meld je aan voor het Facebook event

Regie: Guy Cassiers | Met: Katelijne Damen Abke Haring Han Kerckhoffs Lukas Smolders | Tekst: Elfriede Jelinek | Vertaling: Tom Kleijn | Dramaturgie: Dina Dooreman | Choreografie: Maud Le Pladec | Kostuumontwerp: Tim Van Steenbergen | Scenografie: Tim Van Steenbergen |Video-ontwerp: Frederik Jassogne (Hangaar) | Geluidsontwerp: Diederik De Cock | Lichtontwerp: Fabiana Piccioli | Productie: Toneelhuis |Coproductie: Le Phénix, Scène nationale de Valenciennes (FR) CCNO – Centre Chorégraphique National d’Orléans (FR) La Filature – Scène nationale de Mulhouse (FR) Festival d’Avignon (FR) | In samenwerking met: Bachelor dans Koninklijk Conservatorium Antwerpen AP Hogeschool CNSMD Lyon | Met de steun van: Stad Antwerpen |Dansers:
Samuel Baidoo, Machias Bosschaerts, Pieter Desmet, Sarah Fife, Berta Fornell Serrat, Julia Godina Llorens, Aki Iwamoto, Daan Jaarsveld, Levente Lukacs, Hernan Manchebo Martinez, Alexa Moya Panksep, Marcus Alexander Roydes, Meike Stevens, Pauline Van Nuffel, Sandrine Wouters, Bianca Zueneli

Binnenkort bij SPOT

Theater Oostpool
Voorstelling toegankelijk voor mensen met een visuele beperking

Theater Oostpool

zo 12 aprSPOT/Stadsschouwburg

Een komische musical over de vrouw die Nederland veranderde

Een groot koor poseert in een theaterzaal, met een dirigent staand achter de groep.
Wereldklasse

Choir of The King’s Consort

wo 22 aprSPOT/De Oosterpoort

Vocale meesterwerken van de beste Britse romantici

Ulrike Quade Company

Ulrike Quade Company

wo 22 aprSPOT/De Machinefabriek

Aangrijpend en waargebeurde verhaal met Vanja Rukavina

Soon at SPOT

Een groot koor poseert in een theaterzaal, met een dirigent staand achter de groep.
Wereldklasse

Choir of The King’s Consort

wo 22 aprSPOT/De Oosterpoort

Vocal masterpieces by Britain's finest romantics

Vandoliers

Vandoliers

ma 15 junSPOT/De Oosterpoort

TakeRoot presents: groundbreaking country punk

Die 12 Cellisten der Berliner Philharmoniker

Die 12 Cellisten der Berliner Philharmoniker

do 29 oktSPOT/De Oosterpoort

A facinating journey through the world of cellists with twelve Berliner stars

Stories

Theatervormgever Kathelijne Monnens over Alice in Wonderland
Interview

Theatervormgever Kathelijne Monnens over Alice in Wonderland

- Een betoverende musical voor jong en oud

Beste Blazers van Eigen BodemPortret van een persoon met kort, licht haar, gekleed in een zwart jasje, staand tegen een rode muur.
Beste Blazers van Eigen Bodem
Short story

Beste Blazers van Eigen Bodem

- Het Nederlands Blazers Ensemble nodigt je om mee te doen met hun workshop én optreden!

40UP bestaat 20 jaar!

40UP bestaat 20 jaar!

- Stem NU op jouw favouriete nummers

De Rhythm & Blues Night website is in een nieuw jasje gestoken
Nieuws

De Rhythm & Blues Night website is in een nieuw jasje gestoken

- Ontdek nu de vernieuwde festivalwebsite

Eerste namen TakeRoot 2026 bekend!
NieuwsAankondiging

Eerste namen TakeRoot 2026 bekend!

- TakeRoot, het festival voor past, present and upcoming American Music

Praten zonder woorden
Interview

Praten zonder woorden

- Interview met Imogen Cooper

Rockit Festival kondigt achttien namen aan voor achtste editie

Rockit Festival kondigt achttien namen aan voor achtste editie

- Onder andere gitarist Al di Meola, Nate Smith, Kurt Elling & Yellowjackets, Tigran Hamasyan en Emmet Cohen naar Groningen

Muziek stroomt zoals water
Interview

Muziek stroomt zoals water

- Fuse ontmoet mandolinist Avi Avital in een concert over bron, beweging en verbinding

Desi van Doeveren wekt Aletta Jacobs tot leven
Interview

Desi van Doeveren wekt Aletta Jacobs tot leven

- Ze was grappig, een voorvechtster, maar ook zacht en lief

Line-up Rhythm & Blues Night 2026 compleet!Line-up Rhythm & Blues Night 2026 compleet!
Line-up Rhythm & Blues Night 2026 compleet!
Aankondiging

Line-up Rhythm & Blues Night 2026 compleet!

-

Nieuws en event-updates elke (twee) week in je mail? Meld je dan aan voor onze nieuwsbrief!

Maak een keuze
Alle velden zijn verplicht

Volg SPOT

    • SPOT Muziek
    • SPOT Theater
    • SPOT Klassiek
    • SPOT Muziek
    • SPOT Theater
    • SPOT Klassiek
SPOT Groningen050-3680111info@spotgroningen.nl
  • FAQ
  • Privacy, cookies & voorwaarden
  • Toegankelijkheid