[Naar de inhoud]
  • Programma
  • Informatie
  • Stories
  • Contact
  • English

Het Nationale Ballet

Ode aan de meester: Hans van Manen 85

Het Nationale Ballet

Ode aan de meester: Hans van Manen 85

/
  • Donderdag 3 mei 2018
  • start programma
  • (Tijden onder voorbehoud)
  • Thursday 3 may 2018
  • start of event
  • (Times are subject to change)

Deze hommage aan Van Manen is groots en wervelend (Theaterkrant*****)

Wervelende hommage aan meesterchoreograaf

‘Van Manens werk kent zulke heldere, leesbare patronen, zo’n sexy, stoere uitstraling en zulke frisse, avontuurlijke préséance, dat het geen kans krijgt belegen te worden. Achter elke beweging schuilt een speels, doelgericht raffinement.’ (De Volkskrant ****)

Geen choreograaf drukte zo’n groot stempel op de Nederlandse dans als Hans van Manen. 85 Wordt hij en zijn ster is wereldwijd nog steeds rijzende. Het Nationale Ballet trakteert u in dit hommageprogramma op vier van zijn meesterlijke creaties. ‘On the Move’ uit 1992 is een schoolvoorbeeld van zijn kenmerkende helderheid in vorm en structuur. In 1977 zette de choreograaf met ‘5 Tango’s’ de muziek van Astor Piazzolla in Nederland op de kaart. Minstens even iconisch is ‘Sarcasmen’ (1981), een ballet voor twee dansers en een pianist over elkaar uitdagen. Tot slot ziet u ‘Symphonieën der Nederlanden’ uit 1987.

‘Deze hommage aan Van Manen is groots en wervelend.’ (Theaterkrant *****)

On the Move
Nieuw voor ons gezelschap is On the Move, dat Van Manen in 1992 voor Nederlands Dans Theater maakte. De voor de meesterchoreograaf zo kenmerkende helderheid in vorm en structuur is hier tot op het bot uitgekristalliseerd: elke lijn, blikrichting, overgang en muzikale frase voelt onontkoombaar. On the Move wordt in Groningen begeleid door de internationaal vermaarde violiste Liza Ferschtman.

‘Gastviolist Liza Ferschtman vliegt als een slijpsteen over de snaren in Prokofjevs Eerste vioolconcert in On the Move. De dansers antwoorden met loepzuivere wendingen.’ (De Volkskrant ****)

Symphonieën der Nederlanden
Symphonieën der Nederlanden werd in 1987 gecreëerd voor de opening van Amsterdam Culturele Hoofdstad. Van Manen zag bij Andriessens gelijknamige, opzwepende muziek beelden voor zich van Amerikaanse marching bands en gaf daaraan zijn eigen frisse, soms dwarse, maar steeds aanstekelijke interpretatie.

Sarcasmen
‘Intiem en verstild is Sarcasmen…’ Een ballet voor twee dansers en een pianost. ‘In licht-treiterig dansspel met patronen die verlegenheid uitdrukken, en ook erotiek en lef, cirkelen de man en vrouw om elkaar heen.’ (Theaterkrant *****)

5 Tango’s
Van alle Van Manen-balletten is 5 Tango’s misschien wel het meest uitgevoerd. In 1977 zette Van Manen met dit werk de ‘tango nuevo’ van Astor Piazzolla in Nederland op de kaart. De choreografie, gezet op vijf contrastrijke composities, is een zinderend duet tussen de onderhuidse passie van de tango en de koele distantie van het ballet.

‘Alles is van ongekende precisie en ritmiek, snel en energiek, met verrassende bewegingen en houdingen van handen, knieën, hoofd en blikrichting.’ (Theaterkrant *****)

“Deze hommage aan Van Manen is groots en wervelend. Zijn vroegere werk is in staat te ontroeren en betoveren.”

“In On The Move jaagt het Eerste Vioolconcert van Prokofjev, schitterend uitgevoerd door Liza Ferschtman, de explosieve en tegelijk strak en precies gehouden bewegingen van de dansers aan…Groots en ook ontroerend.”

Over 5 Tango’s: “Alles is van ongekende precisie en ritmiek, snel en energiek, met verrassende bewegingen en houdingen van handen, knieën, hoofd en blikrichting.”

★★★★★ Theaterkrant

Van Manens werk kent zulke heldere, leesbare patronen, zo’n sexy, stoere uitstraling en zulke frisse, avontuurlijke préséance, dat het geen kans krijgt belegen te worden. Achter elke beweging schuilt een speels, doelgericht raffinement.

★★★★ De Volkskrant

Meld je aan voor het Facebook event

Muzikale begeleiding: Het Balletorkest o.l.v. Ermanno Florio | Liza Ferschtman (Viool, On the Move)

Homage to master choreographer
No other choreographer left such a major mark on Dutch ballet as Hans van Manen. He will be 85 and his star is still rising worldwide. The Dutch National Ballet treats you to four of his masterly creations in this homage programme. ‘On the Move’ (1992) is a classic example of his characteristic clarity regarding form and structure. In 1977 the choreographer put Astor Piazzolla on the Dutch map with ‘5 Tangos’. At least as iconic is ‘Sarcasmen’ (1981), a ballet for two dancers and a pianist about challenging each other. In conclusion, you will see the 1987 ‘Symphonieën der Nederlanden’ (Eng: Symphonies of The Netherlands).

 

Binnenkort bij SPOT

Charles Pas

Charles Pas

do 27 novSPOT/De Machinefabriek

Indringende, filmische dansperformance over het verwerken van onverwacht verlies

Close-up van een vrouwelijk gezicht met rode neonletters langs de linkerkant.

Ivgi&Greben

wo 3 decSPOT/De Machinefabriek

Fysieke en emotionele strijd om ruimte en erkenning

Great Catch

Great Catch

do 5 febSPOT/Stadsschouwburg

A fresh taste of circus

Soon at SPOT

Een bont gezelschap van muzikanten staat op het podium. onder hen zijn de zussen clean pete, die opgaan in de menigte van muzikanten. van achter zien wij het publiek helemaal los gaan

Clean Pete’s Kerstshow

zo 14 decSPOT/De Oosterpoort

Over-the-top Christmas show with special guest appearances and a mix of Christmas classics

Een vrouw in een rode jurk danst op een podium, terwijl een orkest op de achtergrond speelt.

Noord Nederlands Orkest

vr 2 janSPOT/De Oosterpoort

Musical fireworks, champagne and a star soprano

Twee balletdansers in een dynamische pose, één in een zwarte outfit en de andere in een gele jurk, tegen een lichte achtergrond.
Wereldklasse

Introdans

di 26 meiSPOT/Stadsschouwburg

An ode to resilience

Stories

bar met mensen
ColumnBackstage

Backstage met floormanager Eva Warnders

- Floormanager Eva Warnders biedt een kijkje in haar werkdag

Sanne Wallis de Vries en Frédérique Spigt over In Natura
InterviewLong read

Sanne Wallis de Vries en Frédérique Spigt over In Natura

- Vacht en vleugels

De 5 albums van Spinvis

De 5 albums van Spinvis

- Neveldieren speelt mom

White Lies special guest Snow Patrol
Nieuws

White Lies special guest Snow Patrol

- Postpunk-indierockers keren terug naar Groningen

One to watch: Robin Kester
One to watch: Robin Kester

One to watch: Robin Kester

- Dark Sky Reserve: dromerige indiepop van Robin Kester

Eerste namen Rhythm & Blues Night 2026 bekend
Nieuws

Eerste namen Rhythm & Blues Night 2026 bekend

- De eerste 13 namen voor het festival op 2 mei in De Oosterpoort

Rij kinderen bij een voorstelling op de stoelen.
Nieuws

Voorstellingen voor de hele familie in de kerstvakantie

-

Nieuws en event-updates elke (twee) week in je mail? Meld je dan aan voor onze nieuwsbrief!

Maak een keuze
Alle velden zijn verplicht

Volg SPOT

    • SPOT Muziek
    • SPOT Theater
    • SPOT Klassiek
    • SPOT Muziek
    • SPOT Theater
    • SPOT Klassiek
SPOT Groningen050-3680111info@spotgroningen.nl
  • FAQ
  • Privacy, cookies & voorwaarden
  • Toegankelijkheid