[Naar de inhoud]
  • Programma
  • Informatie
  • Stories
  • Contact
  • English

Het Nationale Ballet

Ode aan de meester: Hans van Manen 85

Het Nationale Ballet

Ode aan de meester: Hans van Manen 85

/
  • Donderdag 3 mei 2018
  • start programma
  • (Tijden zijn indicatief en kunnen wijzigen)
  • Thursday 3 may 2018
  • start of event
  • (Times are subject to change)

Deze hommage aan Van Manen is groots en wervelend (Theaterkrant*****)

Wervelende hommage aan meesterchoreograaf

‘Van Manens werk kent zulke heldere, leesbare patronen, zo’n sexy, stoere uitstraling en zulke frisse, avontuurlijke préséance, dat het geen kans krijgt belegen te worden. Achter elke beweging schuilt een speels, doelgericht raffinement.’ (De Volkskrant ****)

Geen choreograaf drukte zo’n groot stempel op de Nederlandse dans als Hans van Manen. 85 Wordt hij en zijn ster is wereldwijd nog steeds rijzende. Het Nationale Ballet trakteert u in dit hommageprogramma op vier van zijn meesterlijke creaties. ‘On the Move’ uit 1992 is een schoolvoorbeeld van zijn kenmerkende helderheid in vorm en structuur. In 1977 zette de choreograaf met ‘5 Tango’s’ de muziek van Astor Piazzolla in Nederland op de kaart. Minstens even iconisch is ‘Sarcasmen’ (1981), een ballet voor twee dansers en een pianist over elkaar uitdagen. Tot slot ziet u ‘Symphonieën der Nederlanden’ uit 1987.

‘Deze hommage aan Van Manen is groots en wervelend.’ (Theaterkrant *****)

On the Move
Nieuw voor ons gezelschap is On the Move, dat Van Manen in 1992 voor Nederlands Dans Theater maakte. De voor de meesterchoreograaf zo kenmerkende helderheid in vorm en structuur is hier tot op het bot uitgekristalliseerd: elke lijn, blikrichting, overgang en muzikale frase voelt onontkoombaar. On the Move wordt in Groningen begeleid door de internationaal vermaarde violiste Liza Ferschtman.

‘Gastviolist Liza Ferschtman vliegt als een slijpsteen over de snaren in Prokofjevs Eerste vioolconcert in On the Move. De dansers antwoorden met loepzuivere wendingen.’ (De Volkskrant ****)

Symphonieën der Nederlanden
Symphonieën der Nederlanden werd in 1987 gecreëerd voor de opening van Amsterdam Culturele Hoofdstad. Van Manen zag bij Andriessens gelijknamige, opzwepende muziek beelden voor zich van Amerikaanse marching bands en gaf daaraan zijn eigen frisse, soms dwarse, maar steeds aanstekelijke interpretatie.

Sarcasmen
‘Intiem en verstild is Sarcasmen…’ Een ballet voor twee dansers en een pianost. ‘In licht-treiterig dansspel met patronen die verlegenheid uitdrukken, en ook erotiek en lef, cirkelen de man en vrouw om elkaar heen.’ (Theaterkrant *****)

5 Tango’s
Van alle Van Manen-balletten is 5 Tango’s misschien wel het meest uitgevoerd. In 1977 zette Van Manen met dit werk de ‘tango nuevo’ van Astor Piazzolla in Nederland op de kaart. De choreografie, gezet op vijf contrastrijke composities, is een zinderend duet tussen de onderhuidse passie van de tango en de koele distantie van het ballet.

‘Alles is van ongekende precisie en ritmiek, snel en energiek, met verrassende bewegingen en houdingen van handen, knieën, hoofd en blikrichting.’ (Theaterkrant *****)

“Deze hommage aan Van Manen is groots en wervelend. Zijn vroegere werk is in staat te ontroeren en betoveren.”

“In On The Move jaagt het Eerste Vioolconcert van Prokofjev, schitterend uitgevoerd door Liza Ferschtman, de explosieve en tegelijk strak en precies gehouden bewegingen van de dansers aan…Groots en ook ontroerend.”

Over 5 Tango’s: “Alles is van ongekende precisie en ritmiek, snel en energiek, met verrassende bewegingen en houdingen van handen, knieën, hoofd en blikrichting.”

★★★★★ Theaterkrant

Van Manens werk kent zulke heldere, leesbare patronen, zo’n sexy, stoere uitstraling en zulke frisse, avontuurlijke préséance, dat het geen kans krijgt belegen te worden. Achter elke beweging schuilt een speels, doelgericht raffinement.

★★★★ De Volkskrant

Meld je aan voor het Facebook event

Muzikale begeleiding: Het Balletorkest o.l.v. Ermanno Florio | Liza Ferschtman (Viool, On the Move)

Homage to master choreographer
No other choreographer left such a major mark on Dutch ballet as Hans van Manen. He will be 85 and his star is still rising worldwide. The Dutch National Ballet treats you to four of his masterly creations in this homage programme. ‘On the Move’ (1992) is a classic example of his characteristic clarity regarding form and structure. In 1977 the choreographer put Astor Piazzolla on the Dutch map with ‘5 Tangos’. At least as iconic is ‘Sarcasmen’ (1981), a ballet for two dancers and a pianist about challenging each other. In conclusion, you will see the 1987 ‘Symphonieën der Nederlanden’ (Eng: Symphonies of The Netherlands).

 

Binnenkort bij SPOT

Een danser in een blauwe outfit danst op een donker podium, met andere dansers en felle podiumlichten op de achtergrond.

De Dansers

do 2 aprSPOT/De Machinefabriek

Opzwepend concert dat langzaam ontspoort in een dansvoorstelling

MAN II CO

MAN II CO

wo 8 aprSPOT/De Machinefabriek

Een theatrale dansvoorstelling geïnspireerd op de gesimuleerde wereld van The Sims

Conny Janssen Danst

Conny Janssen Danst

do 7 meiSPOT/Stadsschouwburg

Meeslepende mix van beweging, muziek en verhalen

Soon at SPOT

Een liveband speelt op een podium met kleurrijke verlichting, terwijl het publiek kijkt.

50 years of Joy Division

za 23 meiSPOT/Huize Maas

Joy Division Undercover celebrates 50 years of Joy Division

Een groep gitaristen zit op een donker podium onder blauwe belichting tijdens een live optreden.

Five Great Guitars

vr 29 meiSPOT/De Oosterpoort

Epic soundtracks and heartwarming familiar melodies

Joep Beving

Joep Beving

wo 10 junSPOT/De Oosterpoort

Introspective and spacious piano composition

Stories

Eerste naam Masterpiece bekend: SpinvisEerste naam Masterpiece bekend: Spinvis
Eerste naam Masterpiece bekend: Spinvis
Eerste naam festival

Eerste naam Masterpiece bekend: Spinvis

- Een van de eigenzinnigste en veelzijdigste artiesten in Nederland

De luisterlijst van Ramsey Nasr

De luisterlijst van Ramsey Nasr

- Een selectie van albums die je volgens hem écht gehoord moet hebben.

One to watch: Nikola MeeuwsenOne to watch: Nikola Meeuwsen
One to watch: Nikola Meeuwsen
Short story

One to watch: Nikola Meeuwsen

- Dutch Delight met Nikola Meeuwsen & Enrico Pace: een verrukkelijk programma voor pianoliefhebbers

Aaf en Lies ontleden de liefde
Interview

Aaf en Lies ontleden de liefde

- Prachtige verhalen en prangende liefdesproblemen

Tekstschrijver en regisseur Daniël van Klaveren over de sibling show

Tekstschrijver en regisseur Daniël van Klaveren over de sibling show

- Een muzikaal feestje voor jong en oud

Mindfulness In Concert Festival

Mindfulness In Concert Festival

- Muziek, meditatie en bewustzijn samen in een warm en uitnodigend festival

Een verre foto van het hele koor

Zingdag Nederlands Kamerkoor

- Interview met deelnemers Hanny Geerlings en Pieter Zwart

Applausfoto van Buurman & Buurman in de Stadsschouwburg
Nieuws

Voorstellingen voor de hele familie in de voorjaarsvakantie

-

Line-up Rhythm & Blues Night 2026 compleet!Line-up Rhythm & Blues Night 2026 compleet!
Line-up Rhythm & Blues Night 2026 compleet!

Line-up Rhythm & Blues Night 2026 compleet!

-

Nieuws en event-updates elke (twee) week in je mail? Meld je dan aan voor onze nieuwsbrief!

Maak een keuze
Alle velden zijn verplicht

Volg SPOT

    • SPOT Muziek
    • SPOT Theater
    • SPOT Klassiek
    • SPOT Muziek
    • SPOT Theater
    • SPOT Klassiek
SPOT Groningen050-3680111info@spotgroningen.nl
  • FAQ
  • Privacy, cookies & voorwaarden
  • Toegankelijkheid