[Naar de inhoud]
  • Programma
  • Informatie
  • Stories
  • Contact
  • English

Toneelgroep Amsterdam

Koningin Lear / Tom Lanoye

Toneelgroep Amsterdam

Koningin Lear / Tom Lanoye

  • Vrijdag 3 april 2015
  • start programma
  • (Tijden zijn indicatief en kunnen wijzigen)
  • Friday 3 april 2015
  • start of event
  • (Times are subject to change)

Poëtische, nieuwe klassieker

Poëtische, nieuwe klassieker
Tom Lanoye staat bekend om zijn vernieuwende, poëtische bewerkingen van toneelklassiekers (vorig seizoen het meesterwerk ‘Hamlet vs Hamlet’). ‘King Lear’ van Shakespeare wordt bij hem ‘Koningin Lear’, een monumentale rol die Lanoye schreef voor actrice Frieda Pittoors. Het oorspronkelijke verhaal van de oude koning die zijn rijk onder zijn drie dochters verdeelt en daarmee zichzelf en zijn land in het verderf stort, wordt bij Lanoye een koningin die haar rijk wil verdelen onder haar drie zonen, die opgroeiden zonder vader, omringd door vrouwen. Niet zij zijn de sterke figuren, maar hun vrouwen. Het verhaal van koningin Lear gaat dan ook eerder over onmacht dan over macht.

Inleiding om 19:15

Inleiding om 19:15

Voorafgaand aan deze voorstelling is een gratis inleiding om 19.15 uur. Luuk Verpaalen verzorgt de inleiding en interviewt acteur Vanja Rukavina. Deuren gaan om 19.00 uur open. Reserveren verplicht via internet bij de bestelling of bel de kassa op 050-3680368.

“Wat de combinatie Lanoye-de Vroedt zo bijzonder maakt, is het engagement dat uit hun werk spreekt” (…) “De grootse greep van Lanoye op het materiaal matcht perfect met de grootse greep van De Vroedt op het spel en de inhoud, soms intiem, vaak ook sterk dramatisch verbeeld.” (..) ”Aan het slot is Frieda Pittoors zeldzaam groots. Haar mentale verwarring neemt toe, het is Alzheimer die haar geest bezoekt. In aangrijpend spel dat zweeft tussen waanzin en luciditeit geeft ze Lears ondergang gestalte.”

★★★★★ Theaterkrant

“Geestige momenten zijn er te over, vooral dankzij het voortreffelijke spel van routiniers Roeland Fernhout en Janni Goslinga als de twee pavernu’s.” (…) “Binnen die beperking speelt Frieda Pittoors grandioos.”

★★★ NRC

 “Tom Lanoyes nieuwste bewerking van een Shakespeare-klassieker past naadloos in zijn zeer succesvolle reeks.” (..) “Frieda Pittoors speelt Lear ingehouden, met ontzag en een moederlijke autoriteit”

★★★★ De Volkskrant

“een geëngageerde actuele Lear die zo mogelijk nog rijker en gelaagder is dan het oorspronkelijke stuk”

★★★★★ Telegraaf

“spannende, pakkende voorstelling met een steengoede Frieda Pittoors”

★★★★★ Knack

www.tga.nl

tekst: Tom Lanoye, naar William Shakespeare ∙ regie Eric de Vroedt ∙ spel: Hélène Devos, Roeland Fernhout, Janni Goslinga, Jip van den Dool, Frieda Pittoors, Alwin Pulinckx, Vanja Rukavina en Gijs Scholten van Aschat ∙ muziek: Florentijn Boddendijk en Remco de Jong

Binnenkort bij SPOT

Marcel van Roosmalen

Marcel van Roosmalen

za 19 sepSPOT/Stadsschouwburg

Messcherpe formuleringen en een arendsoog voor het menselijk tekort

In de digitale loopgraven

In de digitale loopgraven

ma 5 oktSPOT/De Oosterpoort

Huib Modderkolk neemt je mee naar het front van de digitale oorlogsvoering

Sexodus

Sexodus

wo 7 oktSPOT/Stadsschouwburg

"Naomi Velissariou is een waanzinnige theaterfurie" ★★★★★ de Volkskrant

Soon at SPOT

Chorwerk Ruhr

Chorwerk Ruhr

do 15 oktSPOT/De Oosterpoort

Ode to the female composers of the past and present

Jack and the Weatherman

Jack and the Weatherman

vr 20 novSPOT/De Oosterpoort

International folk-pop from the Netherlands

Een bont gezelschap van muzikanten staat op het podium. onder hen zijn de zussen clean pete, die opgaan in de menigte van muzikanten. van achter zien wij het publiek helemaal los gaan

Clean Pete’s Kerstshow

za 12 decSPOT/De Oosterpoort

Over-the-top Christmas show with a mix of Christmas classics

Stories

SPOT de bal

SPOT de bal

- Vind de 5 ballen en win!

Opnieuw een recordjaar

Opnieuw een recordjaar

- Jaarverslag 2025

Nieuwe namen TakeRoot 2026!
NieuwsAankondiging

Nieuwe namen TakeRoot 2026!

- 8 nieuwe namen toegevoegd aan de line-up

DE WIJKSPOTTERS KIEZEN MOOISTE VOORSTELLING VAN HET AFGELOPEN SEIZOEN

DE WIJKSPOTTERS KIEZEN MOOISTE VOORSTELLING VAN HET AFGELOPEN SEIZOEN

- ”Alles viel samen in deze geweldige voorstelling"

Nieuwe namen voor Masterpiece Festival
Masterpiece Festival: Berlioz

Nieuwe namen voor Masterpiece Festival

- Berlioz’s Symphonie fantastique

Nieuws en event-updates elke (twee) week in je mail? Meld je dan aan voor onze nieuwsbrief!

Maak een keuze
Alle velden zijn verplicht

Volg SPOT

    • SPOT Muziek
    • SPOT Theater
    • SPOT Klassiek
    • SPOT Muziek
    • SPOT Theater
    • SPOT Klassiek
SPOT Groningen050-3680111info@spotgroningen.nl
  • FAQ
  • Privacy, cookies & voorwaarden
  • Toegankelijkheid