[Naar de inhoud]
  • Programma
  • Informatie
  • Stories
  • Contact
  • English

Krisztina de Chatel

Scala &Limited

Krisztina de Chatel

Scala &Limited

/
  • Vrijdag 11 november 2022
  • SPOT/Stadsschouwburg, Turfsingel 86
  • 19.15 uur: Stadsschouwburg open
  • 20.15 uur: Aanvang voorstelling
  • 21:35 uur: Einde voorstelling
  • (Tijden zijn indicatief en kunnen wijzigen)
  • Friday 11 november 2022
  • SPOT/Stadsschouwburg, Turfsingel 86
  • 20:15 start of event
  • (Times are subject to change)

Prachtig tweeluik van grande dame van de Nederlandse moderne dans

“It is typical De Châtel: assertive women, fully focused on performing minimalist patterns" NRC ★★★★

Krisztina de Châtel is al decennia de grande dame van de Nederlandse moderne dans. De van oorsprong Hongaarse choreograaf maakte ruim zeventig choreografieën en drie dansfilms.

Een tweeluik over gevangenschap

De restricties van het afgelopen anderhalf jaar maakten de eeuwige strijd van de mens met zijn beperkingen – een terugkerend thema in de choreografieën van De Châtel – ineens heel actueel en concreet. Maar de gebeurtenissen rond Covid-19 versterkten een nog veel groter probleem: het gevoel existentieel gevangen te zitten, als man, als vrouw, als witte, als zwarte, als mens. Onze speelruimte, in tijd en ruimte, lijkt steeds kleiner. In dit tweeluik geeft De Châtel uitdrukking aan deze gevangenschap. In Scala zoeken vijf vrouwen houvast op een ronddraaiende wenteltrap; in Limited zoekt een mannelijke danser zijn bewegingsmogelijkheden, opgesloten in een glazen buis.

“Het is De Châtel ten voeten uit: strijdbare vrouwen die in volle concentratie minimalistische patronen uitvoeren. Het is ook De Châtel anno nu: evenzeer geïnspireerd door ruimtelijke uitdagingen als maatschappelijke en geopolitieke ontwikkelingen.”

– NRC Handelsblad ★★★★ over Scala

 

“Het is prachtig hoe De Châtel werkt met tegenstellingen: mens-machine, licht-donker, gevoelig-hard. De trap is als oorlogstuig, eenmaal op gang gebracht is er geen houden meer aan.”

– Trouw ★★★★ over Scala

Film

Tussen Limited en Scala wordt er een korte film van 18 minuten vertoond over het werk van Krisztina de Châtel. Aan de hand van een interview met de choreografe krijgen we inzicht in de werkwijze en inspiraties van de grande dame van de moderne dans en zien we een aantal schitterende fragmenten uit eerder werk.

Scala & Limited

“Het is van belang dat er een reactie komt op deze tijd, waarin er artistiek zoveel beperkingen zijn geweest. Niet om zielig te doen, maar om niet te vergeten. Het is onze taak als kunstenaars om te reflecteren op deze moeilijke tijd, die nog niet voorbij is, voor het publiek, maar ook voor onszelf als makers. Wie weet wat de toekomst brengt?

Mijn programma Scala & Limited is een artistieke reactie, voor het publiek en voor de sector. Het plexiglas van de buis van Limited bevindt zich dicht op de huid van de danser. Je ziet de uitzonderlijke mogelijkheden van het menselijk lichaam, dat immers wordt geconfronteerd met deze materie. Het niet uit kunnen breken is een voldongen feit. Het menselijk lichaam kronkelt en manoeuvreert, wordt fel en onderzoekt de minimale ruimte die nog tot zijn beschikking staat.

In Scala vormen de verschillende breedtes en hoogtes van de treden en de beweging van de trap een groot gevaar dat de vrouwen gezamenlijk proberen te trotseren.”

– Krisztina de Châtel

choreografie: Krisztina de Châtel | dans ‘Scala’: Marina Bilterijst, Patricia van Deutekom, Alice Gioria, Martina Orlandi, Federica Panariello, Julia Drittij | danser ‘Limited’: Ivan Montis | compositie: J.S. Bach en Han Otten

Website Krisztina de Châtel

Choreographer Krisztina de Châtel’s double bill Scala & Limited features five female dancers in Scala and a male solo in Limited. 

“Movement doesn’t necessarily become richer when a person has more space. On the contrary, as the space becomes more limited, it becomes more intense.” (Krisztina de Châtel)

People’s eternal struggle with their limitations

The restrictions of the past two years suddenly made people’s eternal struggle with their limitations – a recurring theme in Krisztina de Châtel’s choreographies – very timely and relevant. However, the events around the Covid-19 pandemic have also intensified a much greater social problem: the feeling of being existentially trapped – as a man or woman, as white or black, as a human being. It is surfacing everywhere as a result of global threats such as polarisation, terror and climate change and because of the lack of perspective and opportunities for physical and spiritual growth. People’s individual creative space appears to be shrinking in time and space.

De Châtel articulates this sense of imprisonment in the double bill Scala & Limited: in Scala, five women try to gain a foothold on a revolving spiral staircase. In Limited, a male dancer trapped in a glass cylinder explores his range of movement.

“It is typical De Châtel: assertive women, fully focused on performing minimalist patterns. It is also de Châtel today: inspired by spatial challenges, as well as social and geopolitical developments.“
– NRC ★★★★ about Scala

“It is amazing how de Châtel uses contrasts: man-machine, light-dark, sensitive-hard. The stair is like a war machine: once it has been activated, it cannot be stopped.“
– Trouw ★★★★ about Scala

Binnenkort bij SPOT

Panama Pictures

Panama Pictures

za 31 janSPOT/Stadsschouwburg

"De symboliek spat eraf."  -★★★★ de Volkskrant

LeineRoebana en Black Pencil

LeineRoebana en Black Pencil

zo 1 mrtSPOT/Stadsschouwburg

Hoopvolle mix van dans en muziek die culturen overstijgt

Twee dansers voeren boven het water een acrobatische sprong uit, met de stadsachtergrond op de achtergrond.

Holland Dance Festival

do 26 mrtSPOT/De Oosterpoort

Maak nu al kennis met de sterren van morgen!

Soon at SPOT

Een oudere vrouw in een felblauwe hoed gezien in profiel tegen een donkere achtergrond.

Jerusalem Quartet en Elisabeth Leonskaja

zo 22 febSPOT/De Oosterpoort

Four renowned string players and a Georgian master pianist

Drie mensen poseren in kleurrijke outfits voor een fonkelend achtergrond met een reuzenrad.

HOPE

za 28 mrtSPOT/Stadsschouwburg

Interdisciplinary and international theater about power, doubt and truth

Tricky

Tricky

wo 3 junSPOT/De Oosterpoort

A combination of elements from hip-hop, dub, rock, and electronic music.

Stories

Live after ESNSLive after ESNS
Live after ESNS
Short story

Live after ESNS

- Overzicht van alle artiesten die op ESNS stonden en later dit jaar bij ons te zien zijn.

Suzan & Freek winnaars van de Popprijs 2025!
Nieuws

Suzan & Freek winnaars van de Popprijs 2025!

- Uitverkochte shows, tijdloze liedjes en een enorme verbinding met het publiek

Louise Korthals over haar met vijf sterren ontvangen comeback
Interview

Louise Korthals over haar met vijf sterren ontvangen comeback

- Terug in stukken, maar sterker dan ooit

Een surrealistisch tafereel met figuren in gele en paarse outfits die door een grijze, golfachtige achtergrond zweven, weerspiegeld op een glanzend oppervlak.
Interview

Händel, barok en circus als overdonderend spektakel

- Artistiek leider, scenarist en regisseur Serge van Veggel over The Opera Circus van OPERA2DAY

Eurosonic Noorderslag 40 jaar!
Longread

Eurosonic Noorderslag 40 jaar!

- Jubileumeditie van showfestival en muziekconferentie

NITE-acteurs Nimuë Walraven en Rosie Reith over HOPE
Interview

NITE-acteurs Nimuë Walraven en Rosie Reith over HOPE

- Hoop in tijden van wanhoop

mevrouw die een ticket laat scannen bij de medewerker
Een kaartje voor een ander, dankzij jullie
Short story

Een kaartje voor een ander, dankzij jullie

- Met jullie steun brachten we voorstellingen en concerten dichterbij

Nieuws en event-updates elke (twee) week in je mail? Meld je dan aan voor onze nieuwsbrief!

Maak een keuze
Alle velden zijn verplicht

Volg SPOT

    • SPOT Muziek
    • SPOT Theater
    • SPOT Klassiek
    • SPOT Muziek
    • SPOT Theater
    • SPOT Klassiek
SPOT Groningen050-3680111info@spotgroningen.nl
  • FAQ
  • Privacy, cookies & voorwaarden
  • Toegankelijkheid