[Naar de inhoud]
  • Programma
  • Informatie
  • Stories
  • Contact
  • English
Tsjaikovski met op achtergrond gekleurde banen kleur.

SPOT & NNO presenteren: Masterpiece

7 juli 2023

Het Noord Nederlands Orkest en SPOT Groningen hebben de handen ineengeslagen voor Masterpiece, een bijzonder project waarbij bezoekers een meesterwerk uit de klassieke muziek van A tot Z leren kennen. Het is een geheel nieuwe manier van klassiek beleven. Voor mensen die het stuk kennen, valt er waarschijnlijk nog veel te ontdekken. Zet je voor het eerst een stap over de drempel van de klassieke concertzaal, dan gaat er ongetwijfeld een prachtige wereld voor je open. Voor de eerste editie van Masterpiece is gekozen voor Tsjaikovski’s Vierde Symfonie.

Tijdens Masterpiece worden zowel de muziek als het leven van Tsjaikovski van vele kanten belicht. De avond begint als een ontdekkingstocht, waarbij je als bezoeker in festivalsetting van onderdeel naar onderdeel gaat en zelf bepaalt wat je wilt zien of horen en in welke volgorde. Verspreid over allerlei plekken in De Oosterpoort worden eerst alle radertjes van Tsjaikovski’s Vierde Symfonie blootgelegd. Pianist Mike Boddé speelt een gedeelte van de symfonie in jazzstijl, strijkers laten een beroemde passage horen en NPO Klassiek-presentatrice Jet Berkhout vertelt samen met chef-dirigent Eivind Gullberg Jensen over het werk en de componist, bijgestaan door een aantal musici van het Noord Nederlands Orkest.

Daarnaast duiken we in een aantal mysteriën rond Tsjaikovski. Zo neemt schrijver Arthur Japin je aan de hand van zijn roman Kolja mee naar de raadselachtige dood van de grote componist. Stierf Tsjaikovski aan cholera? Of pleegde hij zelfmoord, uit wanhoop omdat hij dreigde te worden aangeklaagd wegens het verleiden van een jonge man? We stellen je voor aan de vrouwen die een belangrijke rol in zijn leven speelden. Zoals Nadezjda von Meck, de rijke weduwe die hem jarenlang financieel steunde en met wie Tsjaikovski een zeer intensief briefcontact had, maar die hij nooit persoonlijk ontmoette. Tsjaikovski’s homoseksualiteit, een veelbesproken onderwerp in de muziekgeschiedenis, komt aan bod. Hoe pijnlijk moet het zijn geweest om te leven in een tijd waarin homoseksualiteit als onacceptabel werd beschouwd en zelfs strafbaar was? Om je geaardheid onder maatschappelijke druk te moeten verbergen? Wie goed luistert, hoort zijn onderdrukte gevoelens en verborgen verlangens in zijn vaak aangrijpende, emotioneel turbulente muziek.

Na deze ontdekkingstocht, luister je tijdens het tweede deel van de avond met totaal andere oren naar het hoogtepunt van Masterpiece: Tsjaikovski’s Vierde Symfonie, van de eerste tot de laatste noot uitgevoerd door het voltallige Noord Nederlands Orkest. Een autobiografisch werk dat hij schreef in 1877, het jaar waarin hij, lijnrecht tegen zijn homoseksuele gevoelens in, trouwde met een van zijn leerlingen: Antonina Miliukova. Een huwelijk dat binnen twee maanden op de klippen kapotsloeg, waarna Tsjaikovski, een zenuwinzinking nabij, naar Italië vluchtte. Een werk waarin het noodlot, net als in Beethovens Symfonie nr. 5, voortdurend op de loer ligt en ons belemmert om het ware geluk te bereiken. Maar ook een werk waarover Tsjaikovski schreef: “Misschien vergis ik me, maar volgens mij is deze symfonie het beste wat ik tot nu toe geschreven heb. Nu weet ik dat er iets uit mijn veer komt dat voorbestemd is niet vergeten te worden.”

Cover art featuring a stylized portrait of a man with vibrant colors and geometric shapes, labeled

Masterpiece

Bekijk hier het concert

Share:

Meer stories

Dutch Delight: Harriet KrijghDutch Delight: Harriet Krijgh
Dutch Delight: Harriet Krijgh

Dutch Delight: Harriet Krijgh

- Naar het hart van de romantiek met een van Nederlands beste cellisten

Line-up Rhythm & Blues Night 2026 compleet!Line-up Rhythm & Blues Night 2026 compleet!
Line-up Rhythm & Blues Night 2026 compleet!

Line-up Rhythm & Blues Night 2026 compleet!

-

Een persoon in beige kleding zit op de vloer voor een felgele muur, met een hoge plant op de achtergrond.
Ayoub komt terug voor een extra voorstelling!

Ayoub komt terug voor een extra voorstelling!

-

Help ons winnen: stem op onze Ticketmaster Award-nominaties!
NieuwsShort story

Help ons winnen: stem op onze Ticketmaster Award-nominaties!

- Twee nominaties SPOT Groningen bij Ticketmaster Award

Backstage met marketeer Peter van Dijken

Backstage met marketeer Peter van Dijken

- Marketeer Peter van Dijken biedt een kijkje in zijn werkdag

God van de slachtingGod van de slachting
God van de slachting
Short story

God van de slachting

- Krijg alvast een sneak peek van de voorstelling

Makers van de toekomst

Makers van de toekomst

- Artistiek directeur Nanine Linning van Scapino Ballet over The Future is Feminine

Live after ESNSLive after ESNS
Live after ESNS
Short story

Live after ESNS

- Overzicht van alle artiesten die op ESNS stonden en later dit jaar bij ons te zien zijn.

Suzan & Freek winnaars van de Popprijs 2025!
Nieuws

Suzan & Freek winnaars van de Popprijs 2025!

- Uitverkochte shows, tijdloze liedjes en een enorme verbinding met het publiek

mevrouw die een ticket laat scannen bij de medewerker
Een kaartje voor een ander, dankzij jullie
Short story

Een kaartje voor een ander, dankzij jullie

- Met jullie steun brachten we voorstellingen en concerten dichterbij

Nieuws en event-updates elke (twee) week in je mail? Meld je dan aan voor onze nieuwsbrief!

Maak een keuze
Alle velden zijn verplicht

Volg SPOT

    • SPOT Muziek
    • SPOT Theater
    • SPOT Klassiek
    • SPOT Muziek
    • SPOT Theater
    • SPOT Klassiek
SPOT Groningen050-3680111info@spotgroningen.nl
  • FAQ
  • Privacy, cookies & voorwaarden
  • Toegankelijkheid