Martha High & The Italian Royal Family
De bijdrage van Martha High aan de ontwikkeling van de soul is onbetwistbaar. Bo Diddley koppelde haar op jonge leeftijd aan The Jewels, waarna ze in 1965 tijdens een optreden werd ontdekt door James Brown. Die was zo onder de indruk dat hij Martha na de show vroeg om een deel te worden van de James Brown Revue Band.
Maar liefst 32 jaar stond ze op de planken en in de studio naast hem, langer dan welke achtergrondzangeres van The Godfather of Soul dan ook. Ze is te horen op klassiekers als There Was a Time en The Payback, ze was er tijdens het bekende Boston Garden concert in 1968, de nacht na de moord op Martin Luther King, ze trad op met Brown voor de Amerikaanse troepen in Vietnam en ze was erbij in Zaïre tijdens de legendarische Rumble in The Jungle.
En guess what: Martha High is nog steeds in business. Na haar samenwerking met het Italiaanse label Blind Faith Records en de Italiaanse producer Luca Sapio, verscheen er in januari 2020 een nieuw album, Nothing’s Going Wrong. En Martha heeft de smaak te pakken, want vorig jaar werden we verblijd met opvolger Got My Senses Back, waarop ze wordt bijgestaan door de Grey and the Hit Me Band. Soul zoals het bedoeld is: rauw, eerlijk, dansbaar en stampvol… eh soul.